Ako mám vlastne vychovávať deti, keď chcem aby boli láskavé, rešpektované a pripravené na tento svet?
Výchova
2023-06-09 13:50:45

Ako mám vlastne vychovávať deti, keď chcem aby boli láskavé, rešpektované a pripravené na tento svet?

"Tento druh výchovy nepripraví dieťa na svet, v ktorom žijeme. Takto vychované deti trpia, sú utláčané a nikdy nič nedosiahnu."

 

"Ako mám vlastne vychovávať deti, keď chcem aby boli láskavé, rešpektované a nerozdávali sa pre egoistov bez chrbtovej kosti."

 

Aj to je večná dilema, ktorú vnímame v správach a komentároch. Tak čo s tým?

 

Iste. Tento svet už nejaký ten piatok funguje na kapitalizme a predpoklade, že na to aby som niečo dosiahol, musím zničiť svojho konkurenta alebo súpera.

 

Je to bohužiaľ stále realita bežného fungovania a biznisu obzvlášť. Realita, z ktorej akoby nebolo úniku a v ktorej slušný človek ani nemá miesto. Je to tak naozaj? Naozaj treba byť len tvrdý, nepozerať doľava ani doprava a škrabať sa po chrbtoch iných? My veríme, že nie. Vidíme to sami na sebe a na svojich životoch.

 

Vidíme, že autentickí ľudia sú schopní žiť životy podľa seba, tak ako chcú a potrebujú. Neznamená to, že dostanú všetko čo chcú a potrebujú hneď. Ak však zamakajú na sebe a svojich cieľoch, majú veľkú šancu, že ten cieľ dosiahnu.

 

A práve autenticita je to, čo sa snažíme v deťoch podporovať. Aby chápali kto sú, aby vedeli aký spôsob fungovania je im prirodzený. Aby to všetko nemuseli objavovať počas života. Aby poznali svoje hodnoty, rešpektovali seba a iných a stavali na svojich zručnostiach.

 

Znamená to, že sa nebudú báť povedať "NIE."

 

Nebudú sa báť povedať "už mám toho dosť."

 

Nebudú sa báť hľadať nové cesty, lebo budú vedieť, že sú dostatočne dobrí.

 

Takto zmýšľajúci ľudia majú priestor spraviť so svojimi životmi a myšlienkami to, čo väčšina z nás len odkladá na neskôr dúfajúc, že sa to raz zmení. Ak však budeme sedieť na mieste a čakať, nič sa nezmení. Zmena príde, až keď za ňou naozaj vykročíme.

 

Tá zmena môže byť láskavá voči nám aj ľudom okolo nás. Len sa jej netreba báť. Ak by ste potrebovali pomoc ako dosiahnuť autentické správanie u seba alebo svojich detí, dajte ná vedieť alebo sa poďme rovno porozprávať na konzulácií.

Konzultácie

Coaching

O nás

Blog